Vídeňský šarm a maďarská divokost. Kde něco podobného najdete? Nikde jinde na světě než v nejvýchodnějším cípu Rakouska, na hranicích s Maďarskem, Slovinskem a Slovenskem. Burgenland je třetí nejmenší rakouskou spolkovou zemí, na velikosti mu to však v ničem neubírá. Dovolená v této části Rakouska je totiž doslova nabita zážitky!
Nutno hned na úvod říct, že tento kraj si Rakušané střeží jako národní poklad a ještě poměrně nedávno sem mířili na víkendy a dovolené výhradně oni. Jenže pak zdejší malebnou krajinu, víno, četné golfové hřiště a zejména úžasné termální lázně objevili cizinci. A od té doby se dobré jméno Burgenlandu šíří po celé Evropě. Má totiž neopakovatelné kouzlo, za kterým se většina lidí vrací…
Burgenland: nejslunečnější dovolená v Rakousku
Pocítíte ho vlastně na první pohled. Najednou se ocitnete v krajině se zvlněnými hřbety kopců porostlými lesy a především vinicemi. Ty lemují i silnice, které zpravidla vedou do malinkých vesnic s mnoha šikovně ukrytým sklípkům s lahodnými víny.
Těm ostatně přeje především zdejší klima. Říká se, že Burgenland je nejslunečnějším rakouským regionem a má více než 300 slunečných dnů v roce. Nakolik je to pravda, těžko říct, že příjemné klima dělá rozhodně dobře zdejšímu vyhlášenému vinnému moku.
Burgenland, země, o kterou bojovala celá Evropa
Ne vždycky tady ovšem bylo tak blaze. Burgenland je sice nejmladší částí Rakouska, ale minulost má velice bohatou. Jeho poloha ho předurčila k tomu, že o něj národy bojovaly a prošlo jím také mnoho převratů a vřav sahajících až do římské doby, kdy bylo součástí Panonie. Předmětem svárů pak bylo i za doby Rakouska-Uherska a ještě dlouhé časy poté. Do dvacátých let minulého století patřilo k maďarskému království, po první světové válce toto území muselo Maďarsko postoupit Rakousku a tak to už zůstalo. Hlavním městem se stal Eisenstadt a dne se tato spolková země rozkládá na 3966 km² a žije zde cca 300 000 obyvatel.
Za klidem a léčivými termály jižního Burgenlandu
Vzhledem k tomu, že se jedná o nejméně lidnatou oblast Rakouska, i vy tady najdete skutečný klid. A pokud toužíte po klidu až nadpozemském, můžete se v Burgenlandu vydat na jih, který lemují hrady, zámky a kláštery s tajemnými názby Bernstein, Forchtenstein či Schlaining.
Zelenající se louky a fairwaye golfových hřišť lákají do jižního Burgenlandu nejen golfisty, ale také turisty, cyklisty, bězce a vyznavače populárního nordic walkingu. Požitkáři zase vyrážejí za za wellness procedurami a léčivými termálními vodami vyhlášeného lázeňského resortu Stegersbach.
Termály tady vlastně objevili v 90. letech minulého století jaksi náhodu, když hledali ropu… Objevené termální prameny se možná postupem času ale staly větším bohatstvím. Léčivý termální pramen vyvěrá z hloubky 3 000 metrů, jeho teplota dosahuje 37 stupňů Celsia a za jeho léčivými účinky míří lidé s dermagologickémi problémy, alergiemi, s nemocemi pohybového aparátu a krevního oběhu. Velké termální lázně jsou volně přístupné veřejnosti a dostanou se do nich propojujícími chodbami i hosté čtyř zdejších vyhlášených wellness hotelů: Falkensteiner Balance Resort Stegersbach, Thermenhotel Larimar, Thermenhotel PuchasPlus a Reiters Allegriahotel. Ty mají naví své vlastní špičkové lázně a wellness areály
Burgenlandem na kole i s golfovou holí v ruce
Ale zpět ještě k aktivní dovolené v Burgenlandu. Pyšní se tady perfektně vybudovanou sítí cyklostezek a v sedle bicyklu si tady užijete projížďky v délce 2500 kilometrů, vlastně pokrývají celou zemi od severu na jih. A nutno dodat, že jejich různé úrovně uspokojí všechny typy cyklistů: požitkáře i polykače kilometrů.
Samostatnou kapitolou jsou pak zdejší golfové hřiště. V Burgenlandu je totiž největší golfový resort v Rakousku v krásném prostředí kopců, lesů, sadů a vinic. Konkrétně ve Stegersbachu vás na 190 hektarech a 13,7 kilometrech očekává 50 jamek a tři golfová hřiště vás povedou údolíčky, lesíky, kolem potůčky a jezírek.
Více informací o Burgenlandu najdete například na: www.burgenland.at a www.stegersbach.at (tyto stránky jsou i v češtině)